3M™ Scotchlok™ Block Fork MNG14-10FBK, Nylon Insulated w/Insulation Grip, Stud Size 10, 1000/Case
For Industrial Use Only.
Estimated Lead Time For This Non-Returnable MAKE TO ORDER Item is 10 Working Days.
Manufacturer:
3M
Selling Unit:
Case
Part #:
3ME-7100164031
3M Stock #:
UPC:
Min. Order Quantity:
1
Price:
Product Description
Advantages of 3M™ Scotchlok™ Block Fork MNG14-10FBK
About JAM Industrial Supply of Ohio
Additional information
Unit of Measure
Product Id
Part Number
UPC
Per Case
Weight 2.563 lbs
Make to Order
Brand
Barrel Inside Diameter
0.09 in
Barrel Length
0.25 in
Barrel Style
Butted
Clearance (C)
0.25 in
Color
CSA File Number
LR22190
Dimension E
0.71 in
Fork Type
Block
Insulation Material
Nylon with insulation grip
Maximum Conductor Size
14 AWG
2.08 mm²
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Maximum Operating Temperature
105 degrees C
221 degrees F
Minimum Conductor Size
16 AWG
1.31 mm²
Overall Length
Overall Width
0.3 in
Solution For
Wireless network: infrastructure accessories
Stud Diameter
0.19 in
4.826 mm